Během letních prázdnin expedujeme zboží pouze 1 x týdně. Děkujeme za pochopení.

Za podzimní péči se nám zahrada odvděčí

Jsem zahradnice začátečnice, takže se všechno učím tak nějak za pochodu a metodou pokus – omyl. S přicházejícím podzimem jsem si nastudovala návody, co všechno je potřeba na zahradě udělat a připravit. Třeba se vám nějaké tipy budou taky hodit.

Ideální doba na sázení a přesazování

Pokud máte v plánu vysadit nové rostliny nebo přesadit ty, co už na zahradě máte, teď je ta správná chvíle. Zem je ještě relativně teplá z léta a zároveň díky dešťům hodně vlhká, takže si rostliny v novém prostředí zvyknou a stihnou si ještě vytvořit nové kořeny, než přijde zima.

Podzim je prý ideální pro sázení růží, na což se právě chystám. Vybrala jsem si nádhernou popínavou odrůdu Kordes Jasmina, která na fotkách vypadá úžasně. Takže se budu modlit, aby se jí u nás taky dobře dařilo.

růže

Inspiraci na tuto nádhernou popínavou růži jsem našla na Instagramu u Kreativní hospodyně(foto: Pinterest)

Sázet můžeme i cibuloviny, protože i ty stihnou pustit do vlhké půdy kořínky. Já jsem si vysázela okrasný růžový česnek. Naštěstí mi u toho asistovala moje mamka, takže teď mohu ohromit třeba s údaji o ideální hloubce pro výsadbu - cibulky se dávají do hloubky dvou až trojnásobku jejich výšky a pak se zakryjí zeminou. A pamatujte, že cibulka patří špičkou nahoru a kořínky dolů :-D

Podzimní sestřih pro keře a stromy

Další práce, která nás na zahradě čeká, je ostříhání okrasných keřů, ale i těch ovocných. Do radikálních zásahů na stromech bychom se teď pouštět neměli, protože čerstvé rány by se nemusely během zimy dobře zahojit.  Ze stromů a keřů tedy odstraníme suché nebo napadené větvě. Všechny větší řezné rány ošetříme štěpařským voskem. Na podzimní sestřih čekají také růže, které díky němu dobře přečkají zimu. Některé ostříhané větve nám pak můžou posloužit jako pěkná podzimní dekorace. 

Poslední sekání a nekonečné hrabání  

Náležitou péči musíme věnovat trávníku. Před prvním mrazem je dobré ho provzdušnit, pokud se na něm objevuje mech. K tomu se používá tzv. vertikulátor. Na zimu by na trávě neměly zůstat žádné spadané listy, mohly by se pod nimi tvořit plísně, mech nebo suché hnědé fleky. Čeká nás tedy „oblíbené“ hrabání ???? Mně třeba tahle činnost docela baví, ale je to zřejmě tím, že máme na zahradě jen dva větší listnaté stromy.  Začátkem listopadu pak trávník naposledy posekáme, ale zapomeňme na krátký pažit. Výška by měla být minimálně 5 centimetrů, protože delší tráva lépe využije menší množství slunečního svitu, a to zajistí vyšší odolnost vůči plevelům a mechu.

20191026_150909

K podzimní práci na zahradě je třeba zaujmout ten správný postoj.

Další drobné práce, které nás na zahradě neminou

Každý zahrádkář ví, že s příchodem podzimu ho čeká spousta dalších povinností, aby se mohla zahrada v klidu uložit k zimnímu spánku. Patří sem například:

  • citlivé rostliny, jako třeba růže, zabezpečit proti mrazu (zakrýt listím, obalit netkanou textilií nebo bublinkatou folií),
  • přenést rostliny v květináčích dovnitř, například do zimní zahrady,
  • uzavřít venkovní přívod vody, vypustit hadice,
  • dokonale odplevelit záhony – usnadníme si tak práci na jaře
  • uklidit zahradní nábytek, který by nepříznivé počasí ublížilo

A pak už můžeme zalézt za kamna, uvařit si čaj nebo kávu a začít spřádat plány na jarní výsadbu. 

Zahrádkářům amatérům zdar :-)

Linda H.