Během letních prázdnin expedujeme zboží pouze 1 x týdně. Děkujeme za pochopení.

Sklizeň voňavých kdoulí

Na podzim už na stromech moc ovoce nenajdete, ale pokud milujete tradiční odrůdy ovocných stromů, tak zasaďte kdouloň a i v listopadu můžete mít bohatou sklizeň. Kdouloň obecná je nádherný a nenáročný ovocný strom, na který se trochu zapomnělo. Nenapadají ho téměř žádní škůdci, takže i jako nezkušený pěstitel budete mít 100 % bio ovoce. Kdouloň navíc krásně kvete a její listy mají zajímavou barvu, proto bude i potěchou pro oko.

Lidé si někdy pletou kdouloň s "okrasným" keřem kdoulovcem, tak na to pozor (ten nám zase tak výjimečný a hezký nepřipadá)! Pro jistotu přikládám pár fotek kdouloně z našeho podzimního sadu. Kdouloň dělá občas kulisu pro fotky na náš Instagram, tak mrkněte třeba na fotky z prvního máje 2019 ;-) 

Naše fotogenické slepice se nedaly odehnat.

Plody kdoule a co tedy s nimi?

Zralé kdoule jsou poměrně velké a sytě žluté plody. Mají velmi výraznou vůni, tak výraznou, že když jsem je na chvíli uložila do chladné dílny (cca týden před zpracováním) byly cítit až na půdu. No a co s tím navoněným ovocem můžeme dělat? Já mám vyzkoušené tyto recepty z kdoulí:

1) Pečené kančí maso na kdoulích

Ingredience:

- kančí kýta

- kdoule 1 ks

- česnek 4 stroužky

- kmín

- bobkový list - 2 ks

- nové koření - 5 ks

- pepř a sůl

Postup:

1. Kdouli oloupejte, zbavte jadřinců a nakrájejte na tenké plátky. Plátky kdoule vložte na dno zapékací mísy nebo pekáče (v naší nabídce nejdete jeden opravdu "hodobožový" pekáč) a trochu osolte a podlijte vodou (jen mírně). Přidejte nové koření a bobkový list.

2. Očištěné kančí maso - kýta nebo plec (můžete použít i jinou divočinu - skvělé je i maso z mladé muflonky) osolte, opepřete, hodně okmínujte, posypte nakrájeným česnekem a vložte do pekáče. Na vrch dejte několik plátků másla. Přiklopte a vložte do předehřáté trouby na 160 °C . Pomalu pečte 2,5 - 3 hodiny.

3. Maso vyndejte z pekáče a rozkrájejte na plátky (již by mělo odpadat od kosti). Vyndejte bobkový list a nové koření. Pokud chcete mít hustou omáčku, tak výpek s kdoulemi rozmixujte (můžete přidat i lžíci švestkových povidel). Poté omáčku a plátky masa vraťte do trouby. Troubu nastavte na 180 - 200 °C (podle výkonu trouby) a nechte péct (přiklopené) ještě 60 minut.

Podávat můžete s kaší nebo šťouchanými bramborami.

2) Kdoulová marmeláda

Tuhle marmeládu prý snídá i královna Alžběta II. Já jí zkusila poprvé lvoni. Bylo těsně před Vánoci a zkušebních 5 sklenic se Nového roku nedočkalo. Letos kdoule dozrály skoro o měsíc dříve a sklenic s marmeládou máme 4 x tolik, tak uvidíme :-) Úžasné na tomhle ovoci je, že je pro "blbce" - pěstování bez péče a slupky plodů obsahují pektin, takže do marmelády nemusíte přidávat nic v prášku (pektin na zavařování).

Ingredience:

- kdoule - 1 kg

- cukr - 0,5 kg

- citrón - 2 lžíce

- skořice - 1 ks

- badyán - 1 ks

Postup:

1. Kdoule důkladně očistěte pod vodou (zbavte malých chloupků). Zbavte je jadřinců a rozkrájejte na kostky. Nakrájené kdoule, skořici a badyán dejte do hrnce. Podlijte vodou (cca 250 ml) a nechte kdoule podusit do měkka (cca 30 minut).

2. Vyndejte koření a rozmixujte. Následně se má vzniklá hmota propasírovat. Nejsem moc dobrá hospodyňka a na poprvé jsem propasírovala asi desetinu směsi :-D, takže už nepasíruji a velmi důkladně mixuji (marmeláda je i tak úplně hladká).

3. Vraťte směs na sporák, přidejte cukr a citronovou šťávu. Nechte ještě chvilku povařit a můžete plnit do sklenic.

4. Skleničky naplním vařící marmeládou, zavíčkuji a otočím dnem vzhůru. Po zchladnutí skleničky otočte a je hotovo.

Pokud hledáte tip na ručně vyrobené vánoční dárky, tak kdoulová marmeláda na pěkném podnosu s keramickou miskou plnou ořechů bude pro mlsouny to pravé.

Pokud nemáte skořici v kuchyni, můžete použít tu z dekorace :-)

3) Elixír mládí

Tento recept jsem našla teprve letos a o úspěchu budu informovat, hned jak to zabere :-) Výsledkem by měla být hydratační voda, která zároveň vyhlazuje vrásky.

Ingredience:

- kdoule - 2 ks

- alkohol - 200 ml

Postup:

1. Kdoule očistíme, zbavíme jadřinců a nakrájíme na plátky.

2. Plátky dáme do sklenice a zalijeme alkoholem (musí být ponořeny).

3. Sklenici zavíčkujeme a dáme na 14 - 20 dní do temna a do chladu. Občas můžeme sklenicí lehce protřepat.

4. Po 14 - 20 dnech scedíme "elixír" přes plátno a skleničku dáme do lednice.

5. Pak jen mažeme na obličej a krásníme :-D

 

Amatérskému pěstitelství a zavařování zdar ;-))))

Petra F.

stylovka_logo_02_02